W second-handach często można znaleźć dobrej jakości ubrania, a nawet perełki modowe. Jednak po zakupie rzeczy z drugiej ręki mają charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie się go pozbyć.
Rzeczy z drugiej ręki swój zapach zawdzięczają specjalnemu procesowi odkażania chemicznego, któremu są poddawane przed dostarczeniem do sklepu. W składzie wykorzystywanych środków chemicznych często znajdują się bromek metylu i formaldehyd, które są truciznami – skutecznie eliminują owady i szkodliwe bakterie, grzyby i roztocza. Zwykle są nieszkodliwe dla człowieka, ale mogą powodować stany zapalne i reakcje alergiczne.
Proces odkażania dezynfekuje odzież, dlatego obecność nieprzyjemnego zapachu świadczy o tym, że rzeczy przeszły odpowiednią obróbkę. Materiały nie zawierają niebezpiecznych drobnoustrojów – zamiast tego są w nich substancje toksyczne. Dlatego przed użyciem rzeczy z drugiej ręki konieczne jest ich wypranie i wietrzenie na świeżym powietrzu.
Do usuwania nieprzyjemnych zapachów zawsze możesz użyć wody amoniakalnej. Roztwór amoniaku jest sprzedawany w sklepach budowlanych i spożywczych. To środek często wykorzystywany przez pralnie chemiczne głównie do usuwania nieprzyjemnych zapachów. W domowych warunkach amoniak jest równie skuteczny. Jak go użyć?
Najpierw rozpuść go w wodzie – około 2–5 ml roztworu na każdy litr wody. W takiej mieszance zamocz kupione ubrania i pozostaw od kilkunastu minut do kilku godzin. Czas namaczania zależy od jakości tkaniny, np. przy cienkich, delikatnych materiałach wystarczy 10–15 minut, a przy rzeczach z gęstych materiałów nawet 6 godzin. Jeśli roztwór nie usunie całkowicie zapachu, należy zwiększyć jego stężenie – 8–10 ml na każdy litr wody – i ponownie namoczyć ubrania. Po namoczeniu rzeczy należy dokładnie wykręcić i wywiesić na jeden dzień do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Po tym zabiegu ubrania musisz wyprać. Pranie, suszenie i prasowanie powinno całkowicie usunąć zapachy, zneutralizować szkodliwe substancje i sprawić, że rzeczy będą nadawały się do noszenia.
Amoniak nie wpływa na kolor tkaniny, nie przyczynia się do jej deformacji, nie rozciąga jej ani nie kurczy, dlatego możesz go stosować do wszystkich materiałów, nawet tych bardzo delikatnych. Jeśli musisz usunąć zapach z rzeczy skórzanych lub zamszowych, których nie można prać, to po prostu starannie obmyj je szmatką zamoczoną w amoniaku.
Po obróbce w amoniaku i usunięciu charakterystycznego zapachu odzież należy prać w gorącej wodzie. Temperatura prania oczywiście zależy od rodzaju tkaniny, ale pożądane jest, aby nie była niższa niż 60℃. Jednocześnie wskazane jest dwukrotne pranie rzeczy dziecięcych, aby całkowicie oczyścić tkaninę z toksyn. Dla lepszego efektu do prania możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Skuteczne są również klasyczne neutralizatory zapachów, np. mydło zapachowe lub proszek do prania, kawa, dezodorant do tkanin.
Po praniu ubrania należy dokładnie wypłukać, wysuszyć i wyprasować gorącym żelazkiem, najlepiej z obu stron. Obróbka parą jest bardzo istotna, ponieważ pozwala ostatecznie usunąć zapachy. Z kolei pranie bez wirowania i suszenie na świeżym powietrzu pozwalają maksymalnie odświeżyć tkaninę.
Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com