Konsumpcjonizm

Inflacja w Polsce – 13,9%. Wygaszanie konsumpcji?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wojna na Ukrainie nie kończy się, problemy z surowcami energetycznymi są tak samo aktualne, a na horyzoncie kształtuje się nowy kryzys żywnościowy. W tych okolicznościach wzrost poziomu inflacji nie powinien dziwić. Konsumenci mają jednak ograniczoną wytrzymałość i wydaje się, że niebawem może nadejść załamanie wskaźnika konsumpcji krajowej.

Wyższa inflacja a ograniczenie zdolności nabywczych 

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane inflacji za maj 2022 roku. Inflacja wyniosła 13,9%, rosnąc o 1,5 pp. w porównaniu z wynikiem z kwietnia, kiedy zanotowano inflację na poziomie 12,4%. Wskaźniki te wyrażane są w ujęciu rok do roku. W związku z coraz bardziej niekorzystną sytuacją ekonomiczną na świecie wyższa inflacja nie zaskoczyła ekonomistów. 

Według ekonomii behawioralnej każde społeczeństwo w danym czasie ma konkretną granicę zdolności nabywczych. Wynika ona zarówno z czynników twardych (mniej gotówki), jak i miękkich (brak akceptacji nadmiernie wysokich). Wysoka inflacja w pewnym momencie musi skutkować ograniczeniem konsumpcji. 

Inflacyjna granica konsumpcji 

Na początku zjawisko dotyczy produktów luksusowych, które nie są pierwszą potrzebą. Od kilku miesięcy, jeszcze w rezultacie kryzysu pocovidowego, dostrzega się to w sektorze motoryzacyjnym. Sprzedaż nowych samochodów gwałtownie spadła, rynek motoryzacyjny przeżywa ogromny kryzys. Następnym krokiem jest ograniczenie konsumpcji w bardziej codziennych sektorach. 

W normalnych warunkach powyższa reakcja rynku działa jako czynnik deflacyjny, powodując zmniejszenie inflacji. Jednak w obecnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości może to być wskaźnikiem niebezpiecznej stagflacji, o której pisaliśmy już na łamach naszego portalu. 

Zdjęcie główne: Mike Cho/unsplash.com

Polecane artykuły
Konsumpcjonizm

Zasady kredytu konsumpcyjnego

Kredyt konsumpcyjny zalicza się do najczęściej udzielanych pożyczek bankowych dla klientów indywidualnych. Trudno jednak zdefiniować go jednym słowem, gdyż pod tym pojęciem kryje się wiele rodzajów kredytów. Czym więc wyróżnia się kredyt konsumpcyjny? Nie stworzono...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *