Zasady kredytu konsumpcyjnego

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zasady kredytu konsumpcyjnego

Kredyt konsumpcyjny zalicza się do najczęściej udzielanych pożyczek bankowych dla klientów indywidualnych. Trudno jednak zdefiniować go jednym słowem, gdyż pod tym pojęciem kryje się wiele rodzajów kredytów. Czym więc wyróżnia się kredyt konsumpcyjny?

Nie stworzono jednej prawnej definicji kredytu konsumpcyjnego. Wynika to z faktu, iż jego cechy są zróżnicowane i powiązane z danym rodzajem pożyczki. Na początku warto podkreślić, że kredyt konsumpcyjny jest przeznaczony tylko dla osób fizycznych, które decydują się na zaciągnięcie zobowiązania na cel niezwiązany z działalnością zawodową czy gospodarczą.

Kredyt konsumpcyjny jest kredytem bankowym, co oznacza, że nie może występować w ofercie firm pozabankowych. Wysokość kredytu konsumpcyjnego zależy od zdolności kredytowej osoby, która chciałaby go zaciągnąć. Jedyne ograniczenia wynikają wyłącznie z polityki banku. Zabezpieczeniem kredytu są najczęściej dochody kredytobiorcy. Niekiedy może to być poręczenie osób trzecich. Na co najchętniej zaciągamy kredyt konsumpcyjny? Zazwyczaj jest to zakup sprzętu AGD czy samochodu albo opłacenie wyjazdu wakacyjnego bądź kursu. 

Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Na pojęcie kredytu konsumpcyjnego mogą składać się różne zobowiązania, które łączą wspólne cechy. Główny podział obejmuje kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Przy kredycie gotówkowym kredytobiorca otrzymuje środki finansowe do ręki albo na konto bankowe. W tym drugim przypadku środki są przekazywane bezpośrednio na rachunek sprzedawcy. W ten sposób opłaca się nabyte dobra.

Do podstawowych rodzajów kredytów konsumpcyjnych zalicza się przede wszystkim:

  • kredyt gotówkowy – można przeznaczyć go na dowolny cel, na przykład remont czy zakup wycieczki; jego maksymalna wysokość jest zazwyczaj ograniczona. Kredytem gotówkowym jest również kredyt studencki;
  • kredyt na rachunku bieżącym – może występować w postaci karty kredytowej, co oznacza, że dzięki niemu regularnie realizuje się zakupy, nawet wtedy, gdy skończą się środki na koncie – wówczas dysponuje się pieniędzmi banku w ramach kredytu;
  • kredyt ratalny – zobowiązanie spłacane w ratach. Najczęściej jest zaciągany w celu sfinansowania zakupu sprzętów AGD i RTV.

Na jaki cel można zaciągnąć kredyt konsumpcyjny?

Dzięki temu, że kredyt konsumpcyjny występuje pod różnymi postaciami, możemy zaciągnąć go na dowolny cel. Kredytodawców nie interesuje, na co chcemy przeznaczyć środki z kredytu. Nie musimy takich informacji uwzględniać we wniosku kredytowym, czy w jakikolwiek sposób rozliczać się z tego. Najważniejsze jest, aby posiadać zdolność kredytową, dzięki której możliwe będzie zaciągnięcie pożyczki. Bank na podstawie naszych zarobków – ale także wydatków i bieżących zobowiązań – oszacuje, czy będziemy w stanie spłacić konkretne zobowiązanie. Może więc się zdarzyć, że wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Ryzyko nieotrzymania kredytu konsumpcyjnego pojawia się również u osób z negatywną historią kredytową, czyli takich, które w przeszłości nie spłacały regularnie swoich zobowiązań finansowych. 

Warto przy tym pamiętać, że z bankowego kredytu konsumpcyjnego mogą skorzystać tylko osoby fizyczne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają możliwości zaciągnięcia takiego kredytu na przykład na modernizację biura, ale mogą go wykorzystać na remont własnego mieszkania.

Zdj. główne: nattanan23/unsplash.com

Udostępnij:
Rita Krosnowska
Rita Krosnowska to autorka tekstów o tematyce moda i uroda. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursów z zakresu mody i kosmetyków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*