Luksusowe zakupy a ekologia. Czy da się to połączyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Luksusowe zakupy a ekologia. Czy da się to połączyć?

Coraz więcej osób świadomie podejmuje wybory zakupowe, które mają być bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Popularnym krokiem staje się rezygnacja z fast fashion na rzecz minimalizmu oraz bardziej etycznych marek odzieżowych. Czy odpowiedzią na odpowiedzialną modę będą zakupy w butikach projektantów i w luksusowych sklepach? Czy ekologia stała się drogim i elitarnym wyborem? 

Nie da się ukryć, że zmiany klimatyczne są odczuwalne przez wszystkich mieszkańców naszej planety. Chcąc choć minimalnie polepszyć sytuację, chcemy podejmować działania mające na celu troskę o środowisko. Niestety przemysł tekstylny stoi na niechlubnym podium działalności, które są najbardziej zanieczyszczające dla planety.

Większość konsumentów nie chce być częścią tego procesu i szuka alternatywy dla ubierania się w popularnych sieciówkach. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się moda z drugiej ręki oraz wypożyczanie ubrań czy dodatków. Wiele osób ma nadzieję, że brandy fashion będą działać odpowiedzialnie i zgodnie z poszanowaniem środowiska. 

Eko działania w branży fashion

W ostatnich latach faktycznie można zauważyć trend, który wskazuje, że marki odzieżowe chcą działać ekologicznie oraz transparentnie. Wiele sławnych domów mody oferuje odsprzedaż swoich produktów oraz ułatwia handel rzeczami z drugiej ręki. Firmy chcą być zaangażowane społecznie, dlatego chętnie angażują się w działalność charytatywną oraz kampanie nagłaśniające istotne problemy. 

Znaczącym krokiem, który pokazuje, że zmiany w branży fashion już się dokonują, była całkowita rezygnacja z prawdziwych futer. Topowi projektanci zaczynają w swoich kreacjach używać materiałów pochodzących z recyklingu oraz wegańskich alternatyw dla naturalnych tkanin. 

Czy każda luksusowa marka jest ekologiczna?

Wydawać by się mogło, że zakup ubrań w luksusowych butikach to doskonałe rozwiązanie, aby być bardziej eko. Jak mówią specjaliści, jest to poniekąd prawda, bo decydując się na ubrania o świetnej jakości rzadziej mamy potrzebę, aby uzupełniać swoją garderobe o nowe przedmioty. Niestety wiele marek wciąż uprawia greenwashing, który polega na pozorowaniu działalności sprzyjającej środowisku. Pozorowanie ekologicznych wartości jest tylko wyrafinowanym trikiem marketingowym, który ma przyciągnąć klientów, dla których los planety nie jest obojętny. 

Warto przed dokonaniem zakupu dobrze poznać markę oraz jej filozofię. Na rynku obecnych jest coraz więcej projektantów oraz mniejszych sklepów, które działają w sposób zrównoważony, a zysk nie odbywa się za wszelką cenę.

Na co zwrócić uwagę na ekologicznych zakupach? 

Pomocna może okazać się w tej kwestii technologia. Aplikacja Good for you pozwala prześwietlić sklepy i marki odzieżowe pod kątem ich podejścia do spraw ekologii, dzięki czemu dostajemy komunikat, czy w danym miejscu warto robić zakupy, tym samym wspierać ten konkretny brand. 

Warto więc być nieco sceptycznym, nawet kiedy dana marka promuje się jako ekologiczna i posiadająca ubrania jedynie z materiałów przyjaznych środowisku. Na szczęście wciąż jest mnóstwo biznesów, które faktycznie chcą działać fair, zarówno wobec swoich klientów, jak i planety.

Zdj. główne: Jacek Dylag/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*