Pielęgnacja zero waste, czyli ekologiczne rozwiązania w łazience

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pielęgnacja zero waste, czyli ekologiczne rozwiązania w łazience

Powiedzenie o pięknie, które wymaga poświęceń, w naszych czasach nabiera nowego znaczenia – dziś ofiary ponosi głównie przyroda. Warto więc krytycznie ocenić swoją codzienną pielęgnację.

Czy naprawdę potrzebujemy tylu kosmetyków? Arsenał pielęgnacyjny przeciętnej kobiety obejmuje niezliczone tubki, słoiczki i butelki, z których większość zrobiona jest oczywiście z plastiku. Z entuzjazmem kupujemy też nowe przybory i akcesoria toaletowe z tworzyw sztucznych. Cały ten plastik codziennie w ogromnych ilościach trafia do środowiska, a skutki tego odczuwamy już wszyscy. Co możemy zrobić?

Wybieraj kosmetyki w kostkach

Zamiast kupować szampony, mydła i balsamy w postaci płynnej w plastikowych workach czy butelkach, sięgnij po te w kostkach zapakowanych w papier lub karton. To nie tylko wygoda użytkowania i korzyść dla środowiska. Ucieszy się także Twój portfel, bo produkty w kostkach są wydajniejsze i bardziej ekonomiczne. Wiele marek ma już w swoich ofertach takie produkty, więc ich znalezienie nie będzie trudne.

Postaw na artykuły higieniczne wielokrotnego użytku

Rocznie prawie 600 tys. ton podpasek i tamponów trafia na europejskie wysypiska, a patyczki higieniczne są najczęstszym odpadem zanieczyszczającym morza i oceany. Wybierając produkty wielorazowego użytku w miejsce tych jednorazowych, możemy to zmienić:

  • płatki kosmetyczne. Wykonane zwykle z włókien bambusowych i  bawełny. Są hipoalergiczne i można je prać w pralce;
  • podpaski wielorazowe lub kubeczki menstruacyjne. To nie tylko wybór ekologiczny, ale też oszczędność;
  • patyczki higieniczne z silikonu. Są miękkie i delikatne, a do ich wyczyszczenia wystarczy woda i mydło.

Kupuj ekologiczne produkty i akcesoria

Większość akcesoriów toaletowych można już dostać w wersji przyjaznej dla środowiska. Najczęściej są to produkty bambusowe, drewniane i bawełniane, jak:

  • szczoteczki do zębów;
  • szczotki i grzebienie;
  • biodegradowalne płatki kosmetyczne i patyczki higieniczne;
  • gąbki i myjki;
  • ręczniki.

Bawełna w takich produktach pochodzi ze zrównoważonych upraw. Z kolei bambus, nawet jeśli jest droższy, to z pewnością posłuży nam dłużej, ponieważ jest trwalszy niż plastik. Gąbki i myjki w wersji zero waste są naturalne, wykonane z włókien roślinnych (dziwidła lub konopi) i sprawdzą się także w kuchni.

Wyborem ekologicznym jest też szkło. Wiele produktów kosmetycznych jest dostępnych w szklanych opakowaniach, które można łatwo poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać w gospodarstwie. Wyglądają też dużo bardziej estetycznie niż plastik.

Refill i duże opakowania

Refill pomaga chronić przyrodę przed nadmiarem plastiku, a budżet przed niepotrzebnymi wydatkami. Jeśli masz ulubione kosmetyki do makijażu i pielęgnacji, sprawdź, czy możesz ponownie zapełnić opakowanie samym wkładem lub dolewką produktu. Coraz więcej eko marek oferuje takie rozwiązania.

Ulubione produkty kupuj w dużej objętości. Szukaj też kosmetyków uniwersalnych, które mogą być odpowiednie dla całej rodziny. Duże opakowanie zamiast trzech małych to już krok w kierunku zero waste i zminimalizowanie nadmiaru odpadów.

Refuse i reduce przede wszystkim

Koncepcji zero waste przyświeca zasada 5R (refuse, replace, reduce, reuse, recycle). Zacznij więc od redukcji. Przejrzyj półki i szafki w swojej łazience i oceń, czego naprawdę potrzebujesz. Oddaj rodzinie i znajomym to, czego nie używasz. Przemyśl dokładnie kolejne zakupy i nie daj się omamić kolorowym opakowaniom i pseudoekologicznym etykietom.

Zdj. główne: EcoPanda/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*