Po czym rozpoznać czy ubrania i akcesoria od projektantów kupione z drugiej ręki są oryginalne?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Po czym rozpoznać czy ubrania i akcesoria od projektantów kupione z drugiej ręki są oryginalne?

Gdy kupujemy rzeczy od projektantów z drugiej ręki, istnieje ryzyko, że zostaniemy oszukani i zostanie nam sprzedana tzw. podróbka. Repliki produktów coraz bardziej przypominają oryginały, dlatego by rozpoznać falsyfikowaną rzecz, należy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Przedstawiamy 6 wskazówek, które uchronią Cię przed nieuczciwym zakupem.

Szwy

Mówi się, że w każdym człowieku najważniejsze jest wnętrze. Podobnie jest w przypadku designerskich produktów. Jeżeli kupujemy je z drugiej ręki, zwracajmy uwagę na to, jak wyglądają w środku, a konkretnie jak wyglądają szwy. Jeżeli w rzeczy, którą chcemy kupić przyszycia są niestarannie wykonane, wystają nitki, a linie nie są proste, najprawdopodobniej mamy do czynienia z podróbką. Projektanci przywiązują szczególną uwagę nawet do najmniejszych szczegółów i dbają o każdą pojedynczą niteczkę. Proste i równe szwy wokół kieszeni to standard designerskich produktów. Niektóre marki udostępniają wzory szycia, którymi się posługują, by klient mógł je porównać z produktem, który chce kupić. Gdy metka wszyta jest wewnątrz produktu, liczba szwów na przyszyciu będzie taka sama po obu stronach.

Materiał

Wysoka jakość tkanin, zarówno w środku, jak i na zewnątrz to standard w produktach od projektantów. Podróbki często wykonywane są z grubszych i mniej wygodnych materiałów. Podrabiane skórzane przedmioty często mają brzydki chemiczny zapach i jednolitą teksturę. Warto zwracać uwagę na skład materiałów na etykietach pielęgnacyjnych – może on nam wiele powiedzieć na temat jakości surowców użytych przy produkcji.

Zamki i guziki

W oryginalnych produktach suwaki nie powinny stawiać najmniejszego oporu, a górne i dolne części zamków idealnie do siebie pasować. Niektórzy projektanci używają oryginalnych suwaków, sygnowanych logiem marki – to kolejny szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Podobnie jest w przypadku guzików. One również mogą mieć umieszczony szczegół, charakterystyczny dla danej marki. Większość projektantów używa w swoich projektach guzików z oryginalnej masy perłowej.

Metki i etykiety pielęgnacyjne

O oryginalności produktu wiele może nam powiedzieć etykieta pielęgnacyjna. Warto zwrócić uwagę m.in. na kraj pochodzenia oraz numery RN i CA, które z łatwością można znaleźć w internecie na stronie producenta i zidentyfikować. Przy rozpoznawaniu podróbek przyda się również… znajomość ortografii i gramatyki. Sfalsyfikowane produkty mają często metki z błędną nazwą marki.

Logo

Loga na podrobionych produktach zazwyczaj są źle wykonane, ucięte i niewyrównane na szwach. W przypadku torebek, często są krzywo naklejone lub znajdują się w nieodpowiednim miejscu. Po raz kolejny warto zwrócić uwagę na szczegóły. 

Cena

Produkty designerskie mają swoją wartość, nawet, gdy kupowane są z drugiej ręki. Jeżeli sprzedawca proponuje nam zbyt niską cenę, w naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Kupując przedmiot od projektanta z drugiej ręki, należy być niezwykle czujnym i zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły.

Zdj. główne: Andy Wang/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*