Zakupy zero waste. Kupowanie środków czystości bez opakowań

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zakupy zero waste. Kupowanie środków czystości bez opakowań

Trudno jest przewidzieć na pewno, jak będzie wyglądało robienie zakupów w nie tak odległej przyszłości. Jedno zdaje się być pewne: raczej nie będzie tam miejsca dla plastikowych opakowań, które po pierwszym wykorzystaniu będą nadawać się do wyrzucenia.

Idee ‘’less waste’’ i ‘’zero waste’’ już dzisiaj stają się bardziej popularne przy kupowaniu kosmetyków i środków czystości. Jak to działa?

Zakupy w stylu ‘’less waste’’: jak funkcjonują?

Najpierw należy krótko scharakteryzować samą ideę ‘’less waste’’. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Chodzi o taki sposób życia, który w maksymalny sposób zmniejsza ilość produkowanych odpadów. Wprowadzając go w życie, z zasady decydujemy się na samoograniczenie, zmiany i akceptację dla proekologicznych działań i nawyków.

Nie ma co się łudzić, że od razu uda nam się wcielić w życie wszystko, co zamierzaliśmy. Niekiedy niewielkie zmiany mogą jednak nieść znaczące konsekwencje – choćby te dotyczące zakupów kosmetyków i środków czystości w wielorazowych opakowaniach.

kosmetyki w szklanych opakowaniach
Photo by freepik, from: Freepik.com

Less waste czy zero waste?

Co różni te dwa podejścia? Zero waste to bardzo radykalny zwrot w kierunku życia przyjaznego środowisku. Przynosi bardziej konkretne efekty, ale z pewnością jest to krok wymagający poświęcenia znacznie większej ilości czasu i energii – oczywiście o tyle, o ile traktujemy to poważnie.

Warto jednak podkreślić, że gdyby większa ilość ludzi zdecydowała się choćby częściowo żyć less waste, to świat byłby znacznie czystszym i bardziej przyjaznym miejscem. Może warto więc spróbować?

Zakupy less waste – także w przypadku chemii i kosmetyków

Dotychczas takie podejście do robienia zakupów kojarzyło nam się przede wszystkim z chodzeniem po pieczywo, warzywa czy owoce z własną materiałową torbą. Jeszcze lepiej, jeśli wykorzystywaliśmy też papierowe torebki lub pojemniki wielokrotnego użytku. Jak ma się to do kosmetyków i chemii?

Ekologiczne drogerie

Prawdopodobnie zakupy tego rodzaju będą trudne w przypadku sieciówek, supermarketów, a nawet sklepów osiedlowych, ale zapotrzebowanie na bardziej ekologiczny styl życia stale znajduje odzwierciedlenie na rynku – także w handlu. Mowa o pierwszych drogeriach ekologicznych w Polsce.

Jak działają takie punkty handlowe? Idea ich funkcjonowania inspirowana jest właśnie stylem less waste. Podstawowym dążeniem jest chęć wyeliminowania z nich jednorazowych opakowań z plastiku, które mają fatalny wpływ na środowisko i niewiele zastosowań po zużyciu.

Jak wyglądają zakupy w drogerii ekologicznej?

Podstawową zasadą jest przychodzenie do takiego miejsca z własnymi pojemnikami na chemię i kosmetyki. Alternatywą jest wydawanie ich w pojemnikach biodegradowalnych lub zwrotnych tak, żeby można było je oddać przy kolejnych zakupach – wówczas zostają wykorzystane ponownie.

Dba się też o to, żeby wykorzystywać możliwie najmniej surowców do dystrybucji takich środków czystości i kosmetyków. Stąd do drogerii przyjeżdżają one w dużych opakowaniach zbiorczych. Również one bywają potem wykorzystane ponownie. Nawet sama dystrybucja to przede wszystkim odbiór osobisty tak, żeby nie generować dodatkowych kosztów finansowych i środowiskowych.

>> Zobacz też: Żarówki ledowe. Sposób na niższe rachunki za prąd

Cosmetomat – czy to się sprawdzi?

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawym pomyśle, który pojawił się w Poznaniu. Jego autorami są Bazyli Głowacki i jego żona Monika Ratajczak-Głowacka. Chodzi o Cosmetomat, czyli automat do nalewania detergentów bez opakowań plastikowych. Działa według prostej zasady: trzeba zabrać ze sobą gotowy szklany słoik, uiścić odpowiednią kwotę i nalać wybrany przez siebie detergent.

Urządzenie było już wystawiane w Krakowie i Łodzi. Z pewnością jest ciekawą alternatywą dla plastiku, który zalewa nas przy takich okazjach. Czy Cosmetomat się sprawdzi i na stałe zagości w polskich miastach? Najbliższy czas pokaże.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agnieszka Kotucz (@maryniks)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*